Telefonipettused – investeerimisteenuste pakkumine

Tüüpiline telefonipettuse muster:

  1. Sulle helistatakse mingilt suvaliselt telefoninumbrilt (minule on nüüdseks vist umbes pooltest maailma riikidest helistatud) ja räägitakse headest investeerimisvõimalustest. Jutu sisu polegi niivõrd oluline ja võib olla erinev, aga mõte on üldiselt sama. Ohumärk number 1. Head investeerimisvõimalused ei otsi sind üks-ühele suhtluseks üles ja ei ürita ennast agressiivselt peale suruda. Pigem on nende puhul raske jaole saada. Viga number üks on kohe kõne/esitluse vms käigus otsustamine ja mitte targemate käest üle kontrollimine ja vajadusel nõu küsimine. Kui otsusega on kiire-kiire, siis on see tavaliselt kiire viis vaesemaks jääda.
  2. Kannad peale esimest rumalat otsust raha petiste poolt antud kontole. Viga number kaks.
  3. Petised kuvavad sulle ilusaid numbreid, kuidas su investeering kasvab ja kõik on lill. Viga number kolm. Sa ei kontrolli numbreid iseseisvatest allikatest (kas tõesti see krüptoraha või aktsia tõusis nii palju?). Kui ei saa kontrollida kuidagi, sest sa ei tea, mis tehinguid tehti, siis on sinu viga see, et panid raha täielikku musta kasti.
  4. Ilusad numbrid panevad mõtlema, et kui investeeriksid rohkem, saaksid veel rohkem tootlust. Neljas või viies viga – pime ahnus. Järgmine viga on see, et investeerid raha, mida sa ei ole tegelikult valmis kaotama ehk ei arvesta mitte kuidagi riskidega.
  5. Kui sa ühel hetkel enam raha juurde ei kanna ja tahad hakata välja võtma, siis selgub, et see ei olegi nii lihtne. Järgmine viga on see, et paljud kannavad siinkohal uue summa mingite tasude, maksude, tõendite, kontode avamise vmt katteks, et saaks raha välja võtta.
  6. Üks viimastest vigadest. Kui siis lõpuks saad aru, et oled petta saanud, ei julge sa sellest kellelegi rääkida ega pöördu isegi politseisse. Petised on oma preemia kätte saanud ja jätkavad järgmise ohvriga.
  7. Ja kõige hullem viga. Sa ei õpi oma vigadest ja teed järgmise skeemiga sama asja uuesti. Mõnikord peab vahel olema 10+ aastat pausi, aga siis oled jälle uuesti valmis.

Kuidas selle ohvriks langemist vältida?

  • Ära vasta kõnedele võõrastelt numbritelt, kui sa just parasjagu ei oota mingit kõnet Honduraselt. Sama kehtib ka Eesti numbrite kohta. Kui sul pole mingit põhjust lauatelefonidelt kõnesid saada, siis ei ole vaja neid vastu võtta.
  • Kasuta näiteks selliseid lehti nagu shouldianswer.net, et kontrollida, kes sulle helistas ja teavitada teisi kahtlastest numbritest. Suurem osa Eesti turundajate numbreid tuleb sealt välja.
  • Bloki need kahtlased numbrid oma telefonis ära või lisa kontaktide hulka nimega “müügikõne”. Nii tead teinekord, et seda numbrit pole vaja vastu võtta.
  • Häid investeerimisvõimalusi ei pakuta juhuslikult.
  • Ära mitte kunagi tee investeerimisotsuseid telefonikõne põhjal.
  • Võta mõtteaega. Konsulteeri targematega.
  • Kui on kiire-kiire, siis ütle, et sa pole huvitatud.
  • Kontrolli alati, kuhu ja kellele sa raha kannad.
  • Ära anna võõrastele ligipääsu oma arvutile, pangakontodele jne.
  • Kontrolli numbreid iseseisvatest allikatest (kas tõesti see krüptoraha või aktsia tõusis nii palju?).
  • Kui tootlusnumbreid kontrollida ei saa, siis ära investeeri.
  • Kui tunned ahnust, ole väga ettevaatlik!
  • Ära investeeri laenuraha!
  • Ära maksa enda raha tagastamise eest petistele juurde.
  • Julge viga tunnistada ja pöördu politsei poole.
  • Õpi oma veast ja ära otsi järgmist kiiresti rikastumise skeemi.

Smishing (SMS ja phishing)

Kõige lihtsam skeem on selline, kus saadetakse sulle sõnum, et oled midagi võitnud või sulle on saabunud mingi pakk ja küsitakse sinu käest mingeid andmeid, et võit/pakk sulle kätte toimetada. Kui sa ei ole midagi tellinud või kuskil loosis osalenud, siis pole sul ka midagi saada. Samuti ei maksa suvalisi linke klikkida ja kahtlastes kohtades oma infot võõrastega jagada.

Teine variant on, et saad SMSi mingilt “pangalt” või muult teenusepakkujalt, kes siis palub sul midagi kinnitada või muuta. Sõnumis on sageli link, mis suunab teenusepakkujaga sarnasele lingile, aga tegelikult on kodulehe koopia. Sellega kogutakse siis sinu paroole ja kasutajanimesid ning halvemal juhul logitakse sinu eest õigele saidile sisse, et seal igasugu pahandusi korda saata.

Kommenteeri

Jaga oma arvamust

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.