Pahavara (malware)

Petiste eesmärk on sinu arvutisse laadida tarkvara (pahavara), mis annab neile kontrolli sinu arvuti üle või teeb midagi muud halba. Näiteks krüpteerib kogu su kõvaketta sisu ja nõuab lunaraha selle taastamise eest. Kusjuures isegi peale lunaraha maksmist ei pruugi taastamine alati võimalik olla.

Tüüpiliselt levitatakse neid taas meili teel. Kaks kõige levinumat meetodi on mõni kiri, kuhu on lisatud mingi fail. Kui selle faili avad, nakatad oma arvuti pahavaraga.

Tihti on need kirjad nagu mingid ametlikud transpordiinfoga teated, nagu sa oleks midagi tellinud ja nüüd kuller saadab sulle teavituse. Kuna kirja sisu on lühike, stiilis “vaata info üle ja kinnita”, siis automaatselt võibki juhtuda, et klikid selle faili lahti ja korras.

Teine variant on see, et kirja sees on mingi link, millele klikkides laed selle pahavara tarkvara alla. Reeglina kuvatakse sulle ühte aadressi, aga tegelikult suunatakse sind teisele lehele.

Kuidas selle ohvriks langemist vältida?

  • Ära ava suvalisi faile. Isegi kui need tulevad sinu sõbra meiliaadressilt. Kui on kahtlus, küsi sõbralt üle, millega tegu. Mõnikord, kui sõbra arvuti on nakatunud, saadetakse tema meili pealt ta kontaktidele see pahavara edasi.
  • Ära kliki meilis olevatele linkidele, kui meil ei ole usaldusäärsest allikast ja link viib kahtlasesse kohta.
  • Ära lae internetist kahtlaseid faile alla ega käivita neid oma arvutis. Ära külasta kahtlaseid veebilehti, kus selliseid linke ja faile leidub.
  • Kui saaja aadressil ei ole sinu meiliaadress, vaid on kellegi teise oma või sootuks puudub saaja meil, siis ei maksa kindlasti ühtegi faili ega linki näppida.
Kommenteeri

Jaga oma arvamust

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.