Phishing viitab pettusele, kus petised teesklevad, et nad esindavad mingit firmat või ametiasutust ja püüavad inimeste käest selle kaudu olulist infot kätte saada. Olulise info all pean silmas siis kasutajanimesid ja paroole, pangainfot jmt isiklikku informatsiooni.
Üks levinumaid viise on e-maili teel saadetavad kirjad. Kirjas räägitakse midagi stiilis, et sa pead turvalisuse tagamiseks oma paroole uuendama või pead oma konto verifitseerima ning lisatakse ka link, kuhu tuleks klikkida. See link viib sind veebilehele, mis näeb välja, nagu õige lehekülg, kuid tegelikult on petiste poolt tehtud kloon, et sa sisestaksid sinna oma andmed.
Näiteks võidakse selliste skeemide kaudu proovida teada saada sinu gmaili paroole ning seejärel võib selle abil teada saada või ära muuta juba päris paljude teiste veebikeskkondade paroolid ning tekitada sulle märkimisväärset kahju. Samuti võidakse sihtmärgiks võtta sotsiaalse võrgustikuga lehti (näiteks facebook, instagram), kuna seal olevat informatsiooni saab kasutada identiteedivarguseks või sinu konto kaudu oma skeeme levitada.
Teise variandina kasutatakse näiteks telefoni teel helistamist. Näiteks on ettevõtetes kätte saadud paroole sedasi, et petis helistab ja ütleb, et ta on IT osakonnast ning tal on vaja mingeid paroole, et süsteemi testida. Kolmas variant on see, et soritakse näiteks sinu prügikastis või postkastis ja leitakse arvetelt või kirjade pealt vajalik informatsioon.
Veidi kõrgtehnoloogilisem versioon on selline, kus luuakse avalikus kohas wifi võrk, mis tundub olevat mingi asutuse oma ja kui keegi enda arvuti sellega ühendab, üritavad petised sinu paroole selle kaudu kätte saada. Lisaks võidakse kasutada ka erinevat nuhk- või pahavara, et vajalikku informatsiooni kätte saada.
Phishingu algusaastatel (1980’ndate aastate lõpp) saadeti kirju valimatult ja loodeti, et läheb täppi. Tänapäeval on aga see arenenud spetsialiseerunud organiseeritud kuritegevuse haruks ja sageli saadetakse kirju palju sihitumalt. Näiteks võid saada täiesti enda ja oma ettevõtte infoga kirja, kus kõik tundub justkui õige.
Tõin välja vaid mõned soovitused, aga kindlasti mitte ei ole see lõplik soovituste nimekiri. Õnneks võitlevad selle vastu ka paljud muud organisatsioonid ja suurem osa neist phishing katsetest meie postkasti ei jõuagi. Samas on phishingu käigus tekitatav iga-aastane kahju siiski märgatav, nii et tasub sellisest ohust teadlik olla.
Lisalugemine: