Investeerimisega kaasnevad alati riskid ehk nagu mulle meeldib öelda: kui pole riski, pole ka tootlust. Risk ei ole seega tingimata halb asi, sest tänu sellele on üldse võimalik liitintressi enda kasuks tööle panna. Küll on aga oluline erinevatest riskidest teadlik olla, sest muidu võib raha kasvamise asemel hoopis järjepidevalt kahaneda.
Selliselt kõige kõrgemalt tasandilt vaadates ohustab sind investorina üks peamine risk: sa ei jõua oma soovitud tulemuseni. See võib omakorda juhtuda näiteks kahel moel:
- Saavutad küll oma finantseesmärgi, aga see ei anna soovitud tulemust. Sellistest näidetest rääkisime hiljuti raha psühholoogia videokõnes (salvestus RahaKlubi kursuste all olemas).
- Ei saavuta oma finantseesmärki.
Neid tegureid, mis soovitud finantseesmärgini jõudmist võivad takistada, on juba terve trobikond.
Pane ennast RahaKlubisse kirja ja vaata järgi.
Vaatame erinevaid riske üleüldiselt ehk tutvume riskidega, mida jagatakse kaheks:
- Süstemaatilisteks riskideks ehk tururiskiks.
- Mittesüstemaatilisteks riskideks ehk eririskideks.
Seejärel vaatame lähemalt riske, mis mõjutavad eelkõige konkreetseid varaklasse. Sealhulgas võtame ette järgnevad varaklassid:
- Aktsiad ja osalused, sh ETFid.
- Laenud ja võlakirjad.
- Kinnisvara.
- Mets.
- Toorained.
- Tuletisinstrumendid.
- Riskivabad varad.
Lõpetuseks räägime veel spetsiifilisematest riskidest, investoriga seotud riskidest ja sellest, miks kõik riskid ei ole loodud võrdseteks.
Liitu RahaKlubiga ja vaata järgi.
Selles kursuses räägime peamiselt sellest, mis kõik saab valesti minna ja saame neist riskidest teadlikumaks. Tulevikus järgmise riskiteemalise videokõne raames vaatame ka võrrandi teist poolt ehk kuidas nende erinevate riskide vastu ennast kaitsta saaks ja kas alati on ka mõttekas seda üldse teha.