Lühiülevaade
Investeerimisega alustamiseks ei pea teadma kõike. Piisab, kui tead piisavalt. Oluline on aru saada, et täiuslikult investeerimist ei ole olemas ja 90%+ informatsioonist on alustamiseks täiesti ebavajalik. Mõistlik on teha omale selgeks järgmise sammu jaoks vajalik info, teha see samm ära ja siis hakata uurima järgmise sammu jaoks vajalikku. Kust sellisel kujul infot leida? Antud kursus näiteks ongi sellisel põhimõttel üles ehitatud. Kui läbid ainult siin kursuses oleva info ja väldid ülejäänut, saad sammhaaval piisava vundamendi, et investeerimisega pihta hakata. Seejärel saad juba spetsiifilisemalt vastavalt oma vajadustele konkreetseid varaklasse ja küsimusi edasi uurida.
Loe lähemalt ja liitu kursusega siin.
aga mis siis on see liitmine ja lahutamine, mida esimeste tehingute tegemiseks vaja teada oleks?
Nii nagu liitmist ja lahutamist ei õpeta lapsele ühe kommentaariga, on ka sel teemal vastus veidi pikem, kui siia kirjutama mahub. Õnneks on sul raamatus kogu vajalik info olemas ja leiad selle põhjalikuma selgituse sealt üles.
Aga lühidalt elementaarsed teadmised, mida vaja:
– investeerimise põhitõed – vähemalt mingil baastasemel
– laiapõhjalistesse indeksfondidesse investeerimise mõistmine vähemalt baastasemel
Kasuks tuleb kindlasti ka psühholoogilise poole mingil määral mõistmine (takistusted, uskumused, mõttevildakused), sest ilma selleta on tõenäosus rumalusi teha omajagu suurem.
Viimane pole aga tingimata investeerimisega seotud teadmine. See võib siiski olla oluline nö eeltöö raames läbida, sest just psühholoogilise poole tõttu jääbki väga paljudel algus tegemata. Siinhulgas ka inimesed, kes käivad koolituselt koolitusele ja kõike justkui teavad juba, aga millegipärast tehinguteni ei ole jõudnud.
Tere!
Mina alustasin investeerimisega aga loobusin sellest, aga soov ikka teistmoodi proovida säilis. Takistuseks tuli ette tehingutasu, mis oli aktsia enda väärtusest peaaegu 30 korda suurem, nii ostu kui ka müügi korral. Kuigi pank oli mul SEB, öeldi mulle, et müümisel mingit tasu ees ei oota, aga näed, ikka oli ja valetati mulle eelnevalt. Kaotasin raha ikka korralikult, mis tekkitas mulle investeerimise suhtes vastikuse tunde.
Kus oleks kõige madalam või üldse puuduliku tehingitasuta investeerimist sooritada ja ka muud tasud väga minimaalsed. Kõige parem oleks kindla kuutasu eest saaks investeerida?
Parimat soovides
Mark
vabandust mitte peaaegu 30 korda vaid 15 korda nii ostu ning müügi korral. Kokku loomulikult tuli peaaegu 30 korda.
Veel tahaksin öelda. et olen eelnevalt ühe inimese kaudu kuulnud, et ettevõtted saavad ilma igasuguse tehingutasuta investeerida ja kaasavad sinna ka teiste inimeste raha, mis pärast makstakse raha suuremas jaos raha andjatele tagasi. Kuidas Te sellesse suhtudeja arvate, kas on kuskil eestis neid ettevõtteid, kes pakuvad sellist võimalust?
Ei saanud aru, mida selle all silmas pidasid. See kõlab natukene nagu mõne teatud petuskeemi mudel, aga nii häguse kirjelduse põhjal ei oska midagi täpsemalt ka kommenteerida.
Ei saanud päris täpselt aru, mida sa silmas pidasid selle all, et tehingutasu oli aktsiahinnast suurem. Aktsiahind ja teenustasu ei ole tavaliselt erilises seoses. Reeglina on hinnakirjas mingi fikseeritud summa ja siis protsent sinu investeeringu summast. Näiteks 3,20 € + 0,30%.
SEB on muidugi selline tore pank, kus ma ei ole suutnud tuvastada ühtegi situatsiooni, mille puhul oleks mõttekas aktsiatesse nende kaudu investeerida. Neil vist oli tõesti ka mingi selline juhtum olemas, kus tehingutasu väiksema hinnaga aktsiatele oli madalam ja suurema hinnaga aktsiatele kõrgem. Mis on täielik jaburdus.
Kus oleks kõige soodsam investeerida? See on veidi keerulisem küsimus, sest vastus sõltub väga konkreetselt summadest, valitud aktsiatest (millisel turul need kauplevad), tehingute arvust jne. Kursuse raames olen paar näidet ja võimalust ka välja toonud. Kui jutt käib pigem väiksematest summadest, siis reeglina on LHV poolt pakutavad valikud soodsamad.
Sellegipoolest, sinu jutu põhjal ma soovitaks esialgu teema endale selgeks teha, enne kui kuhugi raha hakkad panema.
Olen kaotanud investeerides enda jaoks olulisi summasid ja seda erinevatel aegadel ning erinevatel põhjustel. Kuid üks asi ühendab kõiki neid kaotusi, valed otsused valel ajal. Olen pidanud ennast ikka targemaks kui teised või kui tegelikult olen. Kõrge enesehinnang on vahel kahjulik nii nagu ka madal.
Uuringute järgi on selline liigne enesekindlus just meeste seas popp jah. Ilmselt see on ka üks olulisi põhjuseid, miks naistel keskmiselt investeerimine paremini välja tuleb.
Eriti suur on see jama siis, kui alguses peaks veel hästi minema. Kui kuulanud pole, siis tegin kunagi ühe RahaRaadio saate sel teemal:
https://rahafoorum.ee/miks-edu-alguses-halb/